כאב 03.02.2020

שימוש בקנאביס לטיפול בכאב בעקבות פציעות חוט שדרה

מדוע בוחרים פצועי חוט שדרה להשתמש בקנאביס על מנת להקל על כאבם ומהי חוויתם בעת השימוש בקנאביס?

במסגרת מחקר איכותני ראיינו החוקרים מבוגרים פצועי חוט שדרה בניו זילנד. המרואיינים דיווחו על שימוש בקנאביס לטיפול במכאוביהם. שמונה אנשים השתתפו במחקר. החוקרים פרשו שש תמות (themes) אשר תימצתו את הפרספקטיבה, התפישה והאמונות של המשתתפים לגבי השימוש בקנאביס להקלה בכאב הנובע מפציעה בעמוד השדרה.

המשתתפים קיבלו את המוטיבציה להשתמש בקנאביס כאשר אסטרטגיות אחרות שניסו על מנת להקל על הכאב לא הועילו להם. הם היו צרכני קנאביס ברי דעת בנושא השימוש בצמח. אותם משתתפים דיווחו כי הכאב חלף במהרה ואפשר להם לשוב ולעסוק בפעילויות יומיומיות וכן למלא את תפקידיהם השונים בחברה מבלי שהתלוותה להקלה זו תחושת הנמנום האופיינית לתרופות המרשם המסורתיות לכאב. על אף האספקטים החיוביים, המשתתפים הביעו דאגה מפאת אי הסדירות של אספקת הקנאביס, וכן בעקבות חוסר העקביות במינון.

ממצאים הראו שקנאביס נמצא בשימוש על מנת להפחית כאב לאחר פציעות חוט שדרה, וכמו כן העלה את היכולת להשתלב בקהילה. הממצאים מרמזים שמחקרים עתידיים אשר יבחנו את סוגיית יעילותם של קנאבינואידים בהקלה על נטל הכאב, יתמקדו בשאלת השיפור בתפקוד המטופלים והשתלבותם בקהילה, ולא במדידת עוצמת הכאב בלבד. התמקדות בתוצאות משמעותיות יכולות לתרום להבנה החוויות של הסובלים מפציעות חוט שדרה.

מקור: 

John A. Bourke et al. (2019) Spinal Cord Ser cases 5, 82

נושאים קשורים:  מחקרים,  קנאביס,  רפואת כאב,  פציעות עמוד שדרה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
11.02.2020, 20:57

אני חולה ב..PTSD ומטופל בכדורים ובנוסף מטופל באוקסיקוד יום יום אך תרופה זו צעיקה מאוד על הקיבה ורציתי לדעת איך אני יכול להיות מטופל בקנאביס במקום באוקסיקוד

תודה